Psoriáza

Psoriáza (lupénka) – je jedním z nejčastějších chronických onemocnění kůže u lidí. Při psoriáze vlastní imunitní systém spustí rychlý růst a zvýšené olupování buněk pokožky. Buňky zdravé pokožky dozrávají a olupují se za 28-30 dní. Tento proces se u lidí s psoriázou urychlí a zkrátí na 3-6 dní.

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění celého organismu, které se viditelně projevuje na kůži. Řadí se mezi autoimunitní onemocnění – to jsou onemocnění, při kterých se imunitní systém obrátí proti vlastnímu organismu. Postihuje přibližně 2% až 3% evropské populace, na světě je postižených přibližně 80 milionů lidí.

Kromě kůže bývají postiženy i nehty a klouby. Nejedná se o nakažlivou, život ohrožující nemoc, ale lidé s psoriázou mají vyšší riziko vzniku a rozvoje cukrovky, artritidy, srdečních chorob a deprese. Psoriáza se může projevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se poprvé objeví ve věku 15 až 35 let. Nelze vyléčit, ale je to léčitelné onemocnění, které může po adekvátní léčbě ustoupit a nemusí se projevit roky.