Kandidóza

Kandidóza je skupina onemocnění způsobených kvasinkami. Jejich průběh je většinou chronický a nejčastěji postihují sliznici a kůži.

Kandidózu způsobuje kvasinka Candida albicans. Je to ve skutečnosti neškodná kvasinka. Vyskytuje se u většiny populace ve střevní flóře, aniž způsobovala potíže. Pokud jsou její hodnoty v organismu v normě, nic se neděje. Jakmile se však přemnoží, začínají se zdravotní komplikace. Způsobuje různé akutní a chronické kožní a slizniční onemocnění. Nejrozšířenější a nejnepříjemnější je kandidóza ženských pohlavních orgánů.

Kandidóza postihuje různé orgány:

Kůže: kandidóza se projevuje především v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy, v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří svědění, pálení, zarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající konec (bělavá, nažloutlá), ze spodu se stávají drobivé, jsou lámavější, může docházet k jejich uvolnění z lůžka.

Ústní dutina: často dochází k tvorbě aftů, na jazyku je bílý povlak, z úst vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná chuť v ústech. Podle bílého povlaku v ústní dutině je tato nemoc nazývána také padlí.

Jícen, žaludek, střevo: říhání, obtíže při polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení konečníku, nevolnost.

Pohlavní orgány (pochva, děloha): projevy kandidózy na pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté především u žen. Typické je svědění, tvarohové výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek kandidózy. U mužů se příznaky kandidózy (zarudlý penis, pálení předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní orgány projevů kandidózy ušetřeny.

Močové cesty: obzvláště u žen jsou časté opakované záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou. (Napadené mohou být také ledviny, močovody či močová trubice).

Vlasy: křehké, suché vlasy (pokožka hlavy suchá, či naopak mastná), tvorby lupů, padání vlasů, nadměrné maštění vlasů.

Dýchací soustava: kandidózou mohou být postiženy všechny její části

Lymfatická soustava: kandidóza může tedy zasáhnout i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením.

Nervová soustava / Psychika: kandidóza může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost.