Kožní mikrobióm a kožní bariéra: unikátní vztah


Kožní mikrobióm a kožní bariéra: unikátní vztah

Co je mikrobióm?

Kožní mikrobióm je samostatné území sestávající z různých druhů mikroorganismů, včetně různých druhů bakterií, kvasinek, parazitů, které žijí na naší kůži. Udržování těchto mikroorganismů v rovnováze napomáhá chránit pokožku před nepříznivými vlivy. Je stejně důležité obnovit rovnováhu mikrobiómu, který hraje důležitou roli v obou případech, při zdravé kůži i v nemoci. Podle mikrobiómu lze identifikovat jedince, podobně jako podle otisků prstů.

Co je kožní bariéra?

Kožní bariéra je vnější vrstva pokožky, která je složena z buněk a lipidů. Kožní bariéra má schopnost regulovat průnik vody a elektrolytů pokožkou oběma směry a schopnost udržovat optimální množství vody v kožní povrchové vrstvě. Rovněž slouží jako ochranný štít před škodlivými mikroorganismy, tím že produkuje antimikrobiální peptidy a bílkoviny. Navíc, kožní bariéra podporuje imunitu kůže a reguluje tak vznik zánětů./em>

Kůže, náš největší orgán, působí jako komplexní primární bariéra a zároveň je hostitelem pro obrovské množství různorodých mikroorganismů, jako jsou bakterie, houby, viry a roztoče, které společně vytvářejí kožní mikrobióm1. Kožní mikrobióm a kožní bariéra jsou ve vyváženém a vzájemně prospěšném vztahu, od kterého závisí bariérová funkce kůže a její integrita.2 Ale PROČ je rovnováha tak důležitou pro zdraví naší kůže? V tomto článku chceme zodpovědět otázku důležitosti rovnováhy mezi kožním mikrobiómom a funkcí kožní bariéry na základě vědeckých poznatků o významu delikátní rovnováhy mezi nimi.

Různorodost v jedinečnosti

RRozmanitost a četnost mikroorganismů na kůži se výrazně liší v různých částech kůže v závislosti na specifických podmínkách jednotlivých částí (například pH, vlhkost atd.), Dále od individuálních specifických faktorů, jako jsou pohlaví, věk, etnický původ, ale také a environmentální faktory specifické pro jednotlivce včetně povolání, životního stylu, geografické polohy, používání antibiotik, kosmetiky a mydiel.atď.3 Přestože kožní mikrobióm má některé společné znaky u různých jedinců, kožní mikrobióm každého člověka je prakticky jedinečný podobně jako naše DNA a otisky prstů.4

Vyvážená interakce

Na zdravé kůži existuje vzájemně prospěšný vztah mezi kožním mikrobiómem a kožní bariérou, je mezi nimi jemná rovnováha. Přestože má naše kůže výjimečnou schopnost sebaregenerace, je neustále vystavena různým vnějším vlivům jako například moderní životní styl, ultrafialové záření, znečištění ovzduší, nadměrné mytí rukou, výrobky pro péči o pokožku, kosmetické výrobky …, ale také je ovlivňována vnitřními faktory jako stav imunitního systému, genetické změny, a pod.5 Tyto vnitřní a vnější spouštěče mohou způsobit narušení symbiotického vztahu, takže naše pokožka může být náchylnější k podráždění kůže, infekce a zánětlivá onemocnění, jako je atopická dermatitida, psoriáza, akné a pod.6 Proto udržování rovnováhy má velký význam pro zdravou kůži.

Udržování rovnováhy

K prevenci a ochranu před různými kožními problémy je proto efektivní praxí používání topických produktů, které pomáhají udržovat zdravou rovnováhu mezi kožním mikrobiómom a kožní bariérou. Zachování tohoto vědeckého pohledu k přístupu ke kožním problémům nabízejí produkty coresatin®, neruší kožní ekologii, navíc pomáhají udržovat rovnováhu, tak mírnou dezinfekcí pokožky, jakož i dodáváním životně důležitých složek v optimální míře do kožní bariéry.

Lliteratura:

  1. Grice, Elizabeth A. and Segre, Julia A.. “The skin microbiome.” Nature Reviews Microbiology 9,no.4 (2011): 244–253.
  2. Salava, Alexander and Lauerma, Antti. “Role of the skin microbiome in atopic dermatitis.” Clinical and Translational Allergy 33,no.4 (2014): 4-33.
  3. Zeeuwen, Patrick LJM et al.. “Microbiome dynamics of human epidermis following skin barrier disruption.” Genome Biology 13,(2012): 1-18.
  4. Wallen-Russell, Christopher and Wallen-Russell, Sam. “Meta-Analysis of Skin Microbiome: New Link between Skin Microbiota Diversity and Skin Health with Proposal to Use This as a Future Mechanism to Determine Whether Cosmetic Products Damage the Skin.” Cosmetics 4, no.2 (2017): 1-19.
  5. Sanford, James A. and Gallo, Richard L.. “Functions of the skin microbiota in health and disease.” Seminars in Immunology 25, no.5 (2013): 370-377.
  6. Zeeuwen, Patrick L.J.M. et al.. “Microbiome and skin diseases.” Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology 13, no. 5 (2013): 514-520.

 

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.